Kampaň obyčejného hrdinství

Krásný výsledek kampaně, která pokryla celou Českou republiku.

Kampaň obyčejného hrdinství

V dubnu proběhla pod vedením Ekoškol celorepubliková akce podporující boj proti klimatickým změnám: Kampaň obyčejného hrdinství. Výsledky kampaně jsou parádní a ukázaly, že velké změny mohou opravdu začít od nejmenších.

Ekoškolákům se podařilo aktivizovat pře 16 000 lidí, kteří se zapojili do jedné až sedmi výzev, které měli během jednoho týdne maximálně naplňovat. Jak se to v rámci České republiky dařilo a co jsme dokázali, shrnujeme níže.

Výzva: Nenechávej téct vodu při čištění zubů!
Neplýtvej vodou, když si čistíš zuby. Stačí na těch pár minut zastavit kohoutek!

Počet účastníků: 11 623

Pokud vezmeme v úvahu, že si průměrný člověk čistí zuby alespoň 2x denně, tak úspěšnost šetrného čištění zubů v naší kampani byla 66 %.

Celkem jsme tak ušetřili 1 192,6 plně napuštěných van vody!

Výzva: Zasaď kytku!
Zasaď strom nebo jen bylinu do květináče. Vše se počítá!

Počet účastníků: 6 958

Celkově se zasadilo 11 905 stromů a 29  016 dalších rostlin (bylin). Tento počet rostlin by zabral území 2, 8 fotbalových hřišť, které má stadion Slavie v Edenu v Praze.

Výzva: 1 hodina tvého času!
Využij svůj volný čas k pobytu venku v přírodě!

Počet účastníků: 10 147 jednotlivců, 399 školních tříd

Průměrně dokázali účastnící strávit venku 1 hodina a 15 minut denně. Školní třídy pobyly venku rámci výuky průměrně 3 hodiny a 49 minut za týden.

Výzva: Buď věrný!
Využij místo plastové tašky jinu alternativu, nejlépe látkovou tašku co již máš doma nebo si vyrobíš! Nekupuj kvůli výzvě novou tašku, tím přírodě moc nepomůžeš.

Počet účastníků: 6 401

Jen 3,5 x za týden využívali lidé látkovou tašku místo igelitky během jejich nákupů a dalších činností.  S přihlédnutím k výdrži látkové a igelitové tašky se tak dokázalo nevyužít 16 780 lehkých odnosných plastových tašek.

Výzva: Neprodukuj odpad!
Nakupuj a hospodař doma tak, aby vznikalo co nejméně odpadu a to i toho recyklovatelného!

Počet účastníků: 3 609

V rámci výzvy jsme vyprodukovali pouze 40 % týdenního průměru odpadu běžného obyvatele České republiky. Pokud by v tomto konání vytrvali všichni účastníci výzvy, tak je naše životní prostředí ušetřeno 694 tun zbytečného odpadu.

Výzva: Nejezdi autem!
Využívej auto efektivně, když už musíš jet, tak zaplň všechna místa nebo ještě lépe, využij hromadnou dopravu!

Počet účastníků: 5 190

Průměrně 3,6 dne jsme zvládli za týden nevyužívat auto či ho využívat efektivně (zcela naplněné). Z hlediska dopadu na životní prostředí (vypouštění škodliviny atd.) je to podobné, jako kdybychom společně zasadili 810,3 stromů.

Výzva: Nejez maso!
Omez maso na svém jídelníčku, pomůžeš snížit množství vypouštěných skleníkových plynů!

Počet účastníků: 3 834

Omezit maso na našem jídelníčku jsme zvládli jen necelé 3 dny za týden. I tak jsme dokázali ušetřit 101 110,1 kg CO2. To je stejné množství, které vyprodukuje osobní auto, kdyby 18x objelo planetu Zemi.

V českých podmínkách můžeme také říci, že jsme ušetřili život 22 prasat nebo 1 111 kuřat.

Sami o sobě můžeme žít nejlépe, jak umíme a nebude to stále stačit. Ale pokud myšlenky udržitelného chování budeme šířit, počty se budou zvětšovat.  A čím víc nás bude, tím větší bude tlak i na představitele naší vlády a na průmysl, který je hlavním viníkem naší klimatické krize. Velké změny začínají od nejmenších! Vydržme!

Vloženo Od