Ekotým v nouzovém stavu!

Od škol napříč celou republikou jsme posbírali pár tipů, co se dá (nejen u počítače) dělat s Ekotýmem na dálku a jak udržují Ekoškolu v jejich povědomí.

Ekotým v nouzovém stavu!

Zůstávat v kontaktu s Ekotýmem může být těžké, virtuální prostor je téměř po okraj zaplněn běžnou výukou a všichni trávíme před obrazovkou počítače až moc času… Od škol napříč celou republikou jsme posbírali pár tipů, co se dá (nejen u počítače) dělat s Ekotýmem na dálku a jak udržují Ekoškolu v jejich povědomí.

  • ŠKOLNÍ ČASOPIS: Některé školy využívají času doma k dokončování nebo přípravě článků do školního časopisu. Možná je dobrý čas na psaní článků o akcích, které jste stihli, nebo k výběru fotek, které budete chtít uveřejnit.
  • KAŽDODENNÍ OPATŘENÍ: Malé tipy například z Kampaně obyčejného hrdinství fungují i doma (https://ekoskola.cz/detail/cz/kampanobycejneho-hrdinstvi-bude-ale-jindy-trenujte-doma). V tématu Odpadů se můžete inspirovat Tondou Obalem od EkoKomu (https://www.tondaobal.cz/). 
  • DÁ SE UDĚLAT NĚCO PRO KOUSEK PŘÍRODY KOLEM?: Někteří žáci mají možnost jít ven a uklidit kus zahrady, okolí domu nebo opečovat truhlík na balkoně. Dále se dají krmit ptáci, kteří teď potřebují hodně energie na hnízdění a krmení mladých, i ve městě se dají plnit pítka pro hmyz… Můžete k tomu děti povzbudit.
  • DOKUMENTUJTE A UDRŽUJTE KONTAKT: Když se něco ve škole děje bez dětí (rekonstrukce zahrady, sázení objednaných sazenic atd.), můžete poslat dětem fotku nebo krátké video, ať jsou při tom alespoň zprostředkovaně.
  • POJĎME VEN: Doporučte dětem chodit podle možnosti do přírody.
  • NECHTE DĚTI DOKUMENTOVAT, CO DĚLAJÍ: Zkuste děti požádat, aby Vám samy natočili krátké video nebo vyfotily fotku z činností, o kterých se s nimi bavíte: hezký pohled z procházky nebo fotku něčeho, čím doma zlepšují své prostředí nebo svou spotřebu…
  • MATERIÁLY EKOŠKOLY: Otázky z pracovních listů Ekoškoly se dají zodpovídat i vztažené na domácnost. Můžete si vybrat jednu nebo dvě otázky, nebo poslat žákům jeden celý list k samostatnému zkoumání (https://ekoskola.cz/_files/userfiles/Materialy/PL_analyza_komplet.pdf)
  • VIDEO HOVORY: Výměna mailů může být pracná a zdlouhavá. Mnoha školám se osvědčilo založit skupinku na Microsoft Teams, Google Classroom nebo na Skype, kde se můžete přes video hovory setkat „tváří v tvář“ a všechno si v Ekotýmu rovnou říct bez dlouhého formulování. Nebo si jen tak chvíli popovídat a porovnat dorůstající účesy :)
  • NECHTE TO NA DĚTECH: Zkuste se zeptat žáků, jestli mají nějaký nápad, co by se dalo s Ekoškolou dělat z domova… možná budou mít vlastní postřehy.

 

Příklad dobré praxe z MŠ Olomouc Holice:

V této divné době natočili schůzku Ekotýmu na video, pro jejich ostatní členy. Na schůzce Ekotýmu se tentokrát věnovali Vyhodnocování tématu Prostředí.
Podívejte se na video:
https://drive.google.com/file/d/1fthyeg7hDjjB4jZBCuwzpm-uCik-4DLk/vi

Vloženo Od

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!