Ekotým v nouzovém stavu!

Od škol napříč celou republikou jsme posbírali pár tipů, co se dá (nejen u počítače) dělat s Ekotýmem na dálku a jak udržují Ekoškolu v jejich povědomí.

Ekotým v nouzovém stavu!

Zůstávat v kontaktu s Ekotýmem může být těžké, virtuální prostor je téměř po okraj zaplněn běžnou výukou a všichni trávíme před obrazovkou počítače až moc času… Od škol napříč celou republikou jsme posbírali pár tipů, co se dá (nejen u počítače) dělat s Ekotýmem na dálku a jak udržují Ekoškolu v jejich povědomí.

  • ŠKOLNÍ ČASOPIS: Některé školy využívají času doma k dokončování nebo přípravě článků do školního časopisu. Možná je dobrý čas na psaní článků o akcích, které jste stihli, nebo k výběru fotek, které budete chtít uveřejnit.
  • KAŽDODENNÍ OPATŘENÍ: Malé tipy například z Kampaně obyčejného hrdinství fungují i doma (https://ekoskola.cz/detail/cz/kampanobycejneho-hrdinstvi-bude-ale-jindy-trenujte-doma). V tématu Odpadů se můžete inspirovat Tondou Obalem od EkoKomu (https://www.tondaobal.cz/). 
  • DÁ SE UDĚLAT NĚCO PRO KOUSEK PŘÍRODY KOLEM?: Někteří žáci mají možnost jít ven a uklidit kus zahrady, okolí domu nebo opečovat truhlík na balkoně. Dále se dají krmit ptáci, kteří teď potřebují hodně energie na hnízdění a krmení mladých, i ve městě se dají plnit pítka pro hmyz… Můžete k tomu děti povzbudit.
  • DOKUMENTUJTE A UDRŽUJTE KONTAKT: Když se něco ve škole děje bez dětí (rekonstrukce zahrady, sázení objednaných sazenic atd.), můžete poslat dětem fotku nebo krátké video, ať jsou při tom alespoň zprostředkovaně.
  • POJĎME VEN: Doporučte dětem chodit podle možnosti do přírody.
  • NECHTE DĚTI DOKUMENTOVAT, CO DĚLAJÍ: Zkuste děti požádat, aby Vám samy natočili krátké video nebo vyfotily fotku z činností, o kterých se s nimi bavíte: hezký pohled z procházky nebo fotku něčeho, čím doma zlepšují své prostředí nebo svou spotřebu…
  • MATERIÁLY EKOŠKOLY: Otázky z pracovních listů Ekoškoly se dají zodpovídat i vztažené na domácnost. Můžete si vybrat jednu nebo dvě otázky, nebo poslat žákům jeden celý list k samostatnému zkoumání (https://ekoskola.cz/_files/userfiles/Materialy/PL_analyza_komplet.pdf)
  • VIDEO HOVORY: Výměna mailů může být pracná a zdlouhavá. Mnoha školám se osvědčilo založit skupinku na Microsoft Teams, Google Classroom nebo na Skype, kde se můžete přes video hovory setkat „tváří v tvář“ a všechno si v Ekotýmu rovnou říct bez dlouhého formulování. Nebo si jen tak chvíli popovídat a porovnat dorůstající účesy :)
  • NECHTE TO NA DĚTECH: Zkuste se zeptat žáků, jestli mají nějaký nápad, co by se dalo s Ekoškolou dělat z domova… možná budou mít vlastní postřehy.

 

Příklad dobré praxe z MŠ Olomouc Holice:

V této divné době natočili schůzku Ekotýmu na video, pro jejich ostatní členy. Na schůzce Ekotýmu se tentokrát věnovali Vyhodnocování tématu Prostředí.
Podívejte se na video:
https://drive.google.com/file/d/1fthyeg7hDjjB4jZBCuwzpm-uCik-4DLk/vi

Vloženo Od

Přidejte se.

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se