Ekoškola online pokračuje

Naši milí ekoškolí učitelé, pokud vám připadá nad vaše síly dělat v době distanční výuky Ekoškolu, budeme se vám snažit pomoct. "Ekoškola online" bude nabízet jednoduché tipy na aktivity, které můžou žáci dělat i v téhle době, bez vás a dom

Ekoškola online pokračuje

Můžete se nechat inspirovat a přetvořit si naše tipy podle svých potřeb, a můžete je i nabídnout žákům tak, jak jsou, bez dalších úprav. Zveřejňovat budeme proůběžně tipy pro tři z témat Ekoškoly: Voda, Odpady a Biodiverzita. Budeme k nim doplňovat i praktické návrhy, jak se dostat k odpovědi na otázku a co se s tou odpovědí pak dá dělat - samostatně doma nebo v Ekotýmu. Protože Ekoškola byla a je o řešení praktických záležitostí, které mají žáci pod nosem, přenášíme Analýzu k nim pod nos - domů;) Možná rozproudí diskuzi, možná rozproudí pár myšlenek, možná alespoň poskytnou důvod vyrazit od počítače ven nebo do vedlejší místnosti. Nemáte v tom kam spěchat a vybírejte si, co se vám hodí.

 

PRVNÍ VLAŠTOVKY:

 

Víte, kolik odpadu u vás doma vzniká?

- zkuste vynést doma všechny odpadky a pak po dobu jednoho týdne sledovat, kolik jakého odpadů vzniká. Můžete to měřit průběžně, nebo po týdnu prostě všechny pytle/nádoby zvážit.

- odpad můžete vážit, počítat na kusy nebo měřit objem (pytle na odpadky mají objem napsaný na obalu, objem kýble se dá určit předem)

- výsledky si zapište - pro týmy doporučujeme sdílenou tabulku třeba na google sheets.

 - pokračování příště

 

 

 

Víte, kolik vody proteče domácností? Jsou to desítky litrů denně, stovky, nebo víc? Zkuste si změřit takovou malou běžnou činnost jako je čištění zubů.

- žáci si mohou předem zapsat své tipy do sdílené tabulky (třeba v google sheet…)

- jak na to: dejte si při čištění do umyvadla odměrku nebo mísu... a chytejte do ní vodu od namočení kartáčku po poslední opláchnutí. Podle objemu nádoby zjistíte, kolik vody to bylo. Výsledky si zapište.

- změřili jste si výsledek? Zkuste najít, jaký je průměr na jedno čištění zubů v ČR nebo na světě. jste pod, nebo nad?

- zavíráte si při čištění zubů kohoutek? Zkuste si, kolik proteče vody, kdybyste ho nechali otevřený (dejte si zase do umyvadla odměrku a změřte rozdíl - a s vodou navíc pak zalejte kytky).

- pokračování příště

 

 

Víte, kolik druhů živočichů žije ve vašem okolí?

- běžte na hodinovou procházku s tužkou a papírem / chytrým telefonem. Zkuste spočítat kolik ptáků, savců, hmyzu...kdo ví... potkáte. Můžete sledovat počet druhů, pokud je poznáte, ale i jednotlivců. Živočichy nerušte! Zkuste vyfotit nebo popsat ty, které neznáte a zaujali vás, třeba je později dokážete určit (sami nebo s pomocí).

- výsledky si každý může zapsat třeba zase do jedné sdílené tabulky. Zapište si i jména, kdo kolik čeho vypozoroval a jestli ho něco překvapilo (pozitivně nebo negativně).

- zkuste při procházce vyfotit každý místo ve svém okolí, kde byste čekali nejmíň živočichů, a místo, kde byste jich čekali nejvíc.

- fotky můžete sdílet a bavit se o tom, proč byste na daném místě čekali nejmenší biodiverzitu. A teď, kdo má staršího sourozence - studenta VŠ biologie? Nebo zapojte učitele biologie ve škole... Zkuste mu fotky poslat, jestli vám váš úsudek potvrdí. Zkuste si do fotek s místem s nejmíň živočichy dokreslit něco, co by je pro živočichy udělalo přitažlivější. (jde to i v Malování – obrázky si v týmu můžete zase nahrát do sdílené složky)

- pokračování příště

 

Tipy zveřejňujeme také na FB ve skupině: https://www.facebook.com/groups/125224632813703: přidejte se, diskutujte a sdílejte s námi fotky!

Vloženo Od

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se