Co dělat pro přírodu v současné situaci?

V dubnu nás čeká Mezinárodní den ptactva, Ukliďme Česko a Den Země a my pro vás máme zajímavé aktivity.

Co dělat pro přírodu v současné situaci?

I v této nelehké situaci máme pro vás několik tipů, jak se udržet v kondici a jak si zpříjemnit pobyt doma případně na zahradě či v přírodě. Jak si vyvětrat hlavu od domácího učení a zároveň přispět svou troškou přírodě a svému okolí. Samozřejmě vše za dodržení doporučených opatření.

Můžete také vaše zážitky nafotit nebo natočit a případně sdílet s těmi, kteří do přírody v tuto chvíli nemohou.

Mezinárodní den ptactva – 1.4.

Je to tak, na apríla 1.4. slavíme Mezinárodní den ptactva. Rádi bychom tento významný den připomněli, protože vám může přinést mnoho zajímavého rozptýlení, případně i z domácí karantény.

Víte, že tento den slavíme již více než 100 let. Tradice oslav Dne ptactva sahá až do dob Rakousko-Uherské monarchie. Tradici založil slovenský přírodovědec Oto Herrmann (1835 - 1914), který se narodil, žil a působil v Brezně. Poprvé byl Den ptáků vyhlášen jako akce pro školy v tehdejším Rakousko-Uhersku 1. dubna 1900 a spolu s opeřenci se oslavovaly i stromy. V tento den totiž byla podepsána Mezinárodní konvence o ochraně užitečného ptactva.

To, že je populace ptáků ohrožena, a to zejména neodpovědným a intenzivním zemědělstvím, jistě všichni víme. Za posledních 30 let se snížila populace běžných druhů o pětinu. Připomeňme si, proč jsou pro nás ptáci tak důležití? Ptactvo obdivujeme nejen pro jejich zpěv a pro jejich let, ale jsou i ukazatelem stavu životního prostředí. Pojďme si připomenout, jak nám pomáhají: Snižují stavy škůdců v zemědělství, přispívají k rozšiřování semen rostlin a druhy živící se mršinami zase působí jako přírodní "hygienická služba". Určitě byste našli i další důvody.

Ptáky můžete pozorovat jak z domova, tak na vašich procházkách, a to nejen zrakem, ale i sluchem. Inspirujte se a zkoušejte pozorovat například pomocí této lekce: https://ucimesevenku.cz/laborator-venku/mestsky-ptaci-detektiv/. Pokud máte rádi ptačí zpěv stáhněte si aplikaci Ptačí zpěv: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.kle.hlasyptaku&hl=cs

Až se vrátíte do Ekoškoly, můžete své zkušenosti uplatnit při zpracování tématu Prostředí školy.

Ukliďme Česko – původně 4.4.

V minulém zpravodaji Ekoškoly jsme avizovali akci Ukliďme svět ukliďme Česko. Hlavní úklidový den měl být 4.4. 2020. Bohužel, kvůli nastalé situaci, se akce veřejně nekonají. Nicméně jaro přímo buší na dveře a naše zahrádky i příroda volají po úklidu. Najděte si možnosti, jak si odpočinout od šití roušek změnou aktivity. Určitě najdete v nejbližším okolí vašeho domu, nebo cestou do přírody znečištěná místa. Ukliďte je postupně např. v rodinných skupinkách. Domluvte se přes „sítě“, prostřídejte se a postupně místa ukliďte – foťte vždy před a po úklidu a v rámci vaší komunity sdílejte informace. Rozptýlíte se a přijdete na jiné myšlenky, uděláte dobrý skutek pro přírodu a třeba i pro starší sousedy, kteří by potřebovali pomoct s údržbou zahrady, nebo okolím domu. Pokud se nevydáváte dál od domu, sdílíme pro vás Krizové zahradnické desatero (doplnit odkaz na FB Ekoškola) Fotka je i na O

V rámci Ekotýmu nebo školy sdílejte vaše aktivity (sepište seznam), co vše jste zvládli a informujte o tom vaše kamarády a přátele.

Den Země – 22.4.

Den Země je každoroční událost organizovaná 22. dubna a zaměřená na propagaci a podporu ekologie a ochranu životního prostředí ve společnosti. Tato tradice vznikla již v roce 1969 na konferenci UNESCO v San Franciscu a první Den Země byl slaven 22. dubna 1970 právě v San Francisku. To znamená, že letos oslaví Den Země 50. narozeniny. Den Země je celosvětový svátek, který každoročně slaví více než miliarda lidí ze 193 států světa a je tak v současnosti největším nenáboženským svátkem, který slaví společně lidé na celé planetě bez ohledu na svůj původ, víru nebo národnost.

Možná je v těchto dnech čas na zajímavou rekapitulaci. Zapátrejte s dětmi v kronikách, resp. na webu školy a zkuste si shrnout, jaké akce na Den Země u vás ve škole proběhly a na co byly zaměřeny. Může to být zajímavá rekapitulace vývoje vašeho i školního vztahu k životnímu prostředí a zároveň i kronika vašeho i školního posunu v environmentální problematice.

Z Vašeho pátrání v historii může vzniknout zajímavý „dokument“, nezapomeňte ho sdílet s vašimi učiteli i spolužáky

Vloženo Od