Byli jsme u toho

V Irském Corku se na konci listopadu uskutečnilo mezinárodní setkání národních koordinátorů programu Ekoškol. Přes osmdesát delegátů z 68 zemí světa sdílelo své zkušenosti, společně debatovalo i poslouchalo odborníky na různá témata.

Byli jsme u toho

V Irském Corku se na konci listopadu uskutečnilo mezinárodní setkání zástupců Ekoškol. Přes osmdesát delegátů z 68 zemí světa sdílelo své zkušenosti, společně debatovalo i poslouchalo odborníky na různá témata. Jan Smrčka a Simona Neprašová tam reprezentovali českou Ekoškolu a všechny naše Ekoškoly.

Hlavními tématy setkání, které účastníci konference řešili, byly klimatické změny, znečištění oceánů, a globální občanství. V této části byly velice zajímavé příspěvky zemí, kterých se tyto problémy citelně dotýkají - např. v příspěvku z USA zazněla zmínka o aktuálních požárech v Kalifornii, příspěvek z Portorika představil, jak studenti zbavují oceány odpadků. Debatovalo se, jak by měl program Ekoškola tato témata dále rozvíjet a zlepšovat znalosti a dovednosti dětí na národních úrovních. V rámci České republiky je pro nás důležité hlavně téma klimatické změny, které se již citelně dotýká i naší krajiny.

Důležitým výstupem celé akce byla také příprava na výročí 25 let programu Ekoškola, které celosvětově oslavíme v roce 2019. O plánech a událostech, které jsou s tímto výročím spojené, vás budeme postupně informovat.

Samotnou konferenci oživily přednášky učitelů, profesorů a žáků z Corku, kteří prezentovali zejména to, jak se jim daří čistit místní pláže. Delegáti v rámci setkání navštívili také univerzitu v Corku, která byla úplně prvním Eco-Campusem na světě (obdoba Ekoškol, ale na vysokých školách). Pro Českou republiku je to stále výzva a na svůj první Eco-Camups stále čeká.

Součástí konference byly i večerní méně formální akce, tak důležité pro navazování nových kontaktů. Letos jsme měli možnost, v rámci návštěvy univerzity, povečeřet v krásném historickém sálu, a navštívit typickou irskou restauraci s irskou hudbu a irskými tanci. Společně jsme si užili zejména uvolněnou a příjemnou atmosféru, která nás v Irsku provázela na každém kroku.

V příštím roce se můžeme těšit na setkání v Nizozemsku.

Vloženo Od

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se