Audity na základních a středních školách jsou v plném proudu.

Letos se s auditory do škol vydaly i významné návštěvy z řad podporovatelů programu Ekoškola.

Audity na základních a středních školách jsou v plném proudu.

Audity na základních a středních školách jsou v plném proudu. Celkově se zúčastnilo 27 škol z celé republiky. Většina škol již v Ekoškole nějaký ten rok je, pouze dvě ze základních škol ZŠ T. G. Masaryka Šardice a Základní škola Ostrava, Gajdošova žádají o titul Ekoškola poprvé. Devět škol obhajuje titul Ekoškola již počtvrté, což je zatím největší počet titulů, který školy mohou získat.

Letos se s auditory do škol vydaly i významné návštěvy z řad podporovatelů programu Ekoškola. Je dobře, že mají zájem zjišťovat, jak program na školách běží. Zástupce hlavního podporovatele IKEA Česká republika Lukáš Běhunčík se byl podívat na auditu v Praze Jinonicích v Tyršově základní škole, kde ho nejvíc zaujalo, jak se žáci a žákyně nebojí argumentovat a mluvit o svých ekoplánech na škole i doma. V jiné pražské škole, v ZŠ Mendíků na Praze 4 se k auditorům na chvíli přidala paní Lucie Březinová ze SFŽP, která obdivovala Hmyzí hotel vybudovaný Ekotýmem. A jaké máme zážitky a pocity z auditů my?

Vesměs audity na školách probíhaly velmi dobře, Ekotýmy dokázaly nejen jasně a kontrétně představit svou několikaletou činnost a horlivý zájem o ekologickou situaci u nich na škole, ale také rozuměly náplni 7 kroků a toho, co Ekoškola do jejich prostředí přináší. Silnou stránkou škol je krok Informování, většina z Ekotýmů dokáže svoji práci prezentovat jak ve škole, tak i na veřejnosti. Školy, které dokázaly jít až za hranice jejich vlastního prostoru a inspirovat ke spolupráci obec a okolí, se také v Ekoškole objevují. Patří k nim zejména ZŠ a MŠ Janovice u Frýdku-Místku. Děti zde inspirovaly nejen zastupitelstvo obce, ale dokonce i celou obec k výměně ekologických kotlů do domácností a nemalá část obyvatelstva si skutečně kotle pořídila. Podobných příkladů dobré praxe přibývá a vesměs každá z 18 škol, u kterých zatím audity proběhly, se může podobným příkladem chlubit.

Ovšem každá mince má dvě strany. Prozatím titul nezískaly 3 školy, které ale mají možnost, o titul zažádat při příštích auditech. Od auditorů dostanou podrobnou zpětnou vazbu a nápady, jak překonat obtíže, které u nich nastaly, takže se o ně nebojíme a věříme, že vše brzy zvládnou. Usnout na vavřínech nemohou ani školy, které titul získaly. Je stále potřeba se více zaměřit na Plány činností a Analýzy, ze kterých mají žáci i koordinátoři zbytečné obavy. Jsou to právě tyto kroky, která škole mohou dopomoci v tom, aby se sama posunula dál, měla o svých aktivitách větší přehled a věděla, kde se momentálně nachází a co je pro zlepší potřeba udělat. Na tyto kroky se chceme více zaměřit a hledat možnosti, jak je  Ekotýmům ulehčit a udělat je pro ně zábavnějšími.

Velmi oceňujeme aktivitu, schopnosti a vynalézavost všech Ekotýmů a těšíme se na audity, které v druhé polovině měsíce ještě proběhnou. Zároveň všechny školy srdečně zveme na Slavnostní vyhlášení, které se uskuteční 22. 6. v prostorách Senátu.

Vloženo Od

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se