Audity na základních a středních školách jsou v plném proudu.

Audity na základních a středních školách jsou v plném proudu.

Audity na základních a středních školách jsou v plném proudu. Celkově se zúčastnilo 27 škol z celé republiky. Většina škol již v Ekoškole nějaký ten rok je, pouze dvě ze základních škol ZŠ T. G. Masaryka Šardice a Základní škola Ostrava, Gajdošova žádají o titul Ekoškola poprvé. Devět škol obhajuje titul Ekoškola již počtvrté, což je zatím největší počet titulů, který školy mohou získat.

Letos se s auditory do škol vydaly i významné návštěvy z řad podporovatelů programu Ekoškola. Je dobře, že mají zájem zjišťovat, jak program na školách běží. Zástupce hlavního podporovatele IKEA Česká republika Lukáš Běhunčík se byl podívat na auditu v Praze Jinonicích v Tyršově základní škole, kde ho nejvíc zaujalo, jak se žáci a žákyně nebojí argumentovat a mluvit o svých ekoplánech na škole i doma. V jiné pražské škole, v ZŠ Mendíků na Praze 4 se k auditorům na chvíli přidala paní Lucie Březinová ze SFŽP, která obdivovala Hmyzí hotel vybudovaný Ekotýmem. A jaké máme zážitky a pocity z auditů my?

Vesměs audity na školách probíhaly velmi dobře, Ekotýmy dokázaly nejen jasně a kontrétně představit svou několikaletou činnost a horlivý zájem o ekologickou situaci u nich na škole, ale také rozuměly náplni 7 kroků a toho, co Ekoškola do jejich prostředí přináší. Silnou stránkou škol je krok Informování, většina z Ekotýmů dokáže svoji práci prezentovat jak ve škole, tak i na veřejnosti. Školy, které dokázaly jít až za hranice jejich vlastního prostoru a inspirovat ke spolupráci obec a okolí, se také v Ekoškole objevují. Patří k nim zejména ZŠ a MŠ Janovice u Frýdku-Místku. Děti zde inspirovaly nejen zastupitelstvo obce, ale dokonce i celou obec k výměně ekologických kotlů do domácností a nemalá část obyvatelstva si skutečně kotle pořídila. Podobných příkladů dobré praxe přibývá a vesměs každá z 18 škol, u kterých zatím audity proběhly, se může podobným příkladem chlubit.

Ovšem každá mince má dvě strany. Prozatím titul nezískaly 3 školy, které ale mají možnost, o titul zažádat při příštích auditech. Od auditorů dostanou podrobnou zpětnou vazbu a nápady, jak překonat obtíže, které u nich nastaly, takže se o ně nebojíme a věříme, že vše brzy zvládnou. Usnout na vavřínech nemohou ani školy, které titul získaly. Je stále potřeba se více zaměřit na Plány činností a Analýzy, ze kterých mají žáci i koordinátoři zbytečné obavy. Jsou to právě tyto kroky, která škole mohou dopomoci v tom, aby se sama posunula dál, měla o svých aktivitách větší přehled a věděla, kde se momentálně nachází a co je pro zlepší potřeba udělat. Na tyto kroky se chceme více zaměřit a hledat možnosti, jak je  Ekotýmům ulehčit a udělat je pro ně zábavnějšími.

Velmi oceňujeme aktivitu, schopnosti a vynalézavost všech Ekotýmů a těšíme se na audity, které v druhé polovině měsíce ještě proběhnou. Zároveň všechny školy srdečně zveme na Slavnostní vyhlášení, které se uskuteční 22. 6. v prostorách Senátu.

Vloženo Od
Tags: Ikea slavnostní vyhlášení audity