Ať neteče....

Ekotip na téma Voda aneb co možná o úspoře vody ještě nevíte

Ať neteče....

Ať neteče, nebo spíš ať teče, ale ne zbytečně…

Asi 80 % lidmi využívané sladké vody v Evropě pochází z řek a mělkých vrstev podzemních vod, kvůli čemuž jsou tyto zdroje mimořádně náchylné k hrozbám nadměrného využívání, znečištění i změnám klimatu. Co s tím jde dělat?

Všichni známe klasické rady – čistit zuby s kelímkem nebo dát si sprchu místo vany.

Co jde dělat ještě a možná nás to ani ve snu nenapadlo?

 

- Zatímco čekáme, než nám poteče teplá voda, zachyťme si tuto vodu a použijte ji např. na zalévání rostlin.

- Taky někdy čekáme, než nám poteče studená voda (na pití), napusťme raději větší množství vody do nádoby a dejme ji předem chladit do lednice.

- Když se sprchujeme ve vaně, nenechme vodu jen tak odtéct do odpadu. Tuto vodu z vany lze využít např. na spláchnutí toalety.

- Pro běžné pití vody si doma určete sklenici. Není třeba používat pro každé napití novou sklenici – menší množství nádobí pak znamená úsporu vody při mytí.

- Vodu z mytí ovoce a zeleniny můžeme použít pro zalévání pokojových rostlin.

- A co s ledem, který nám zbyde nebo jej upustíme na zem? Nevyhazujme ho do dřezu. Přidejme ho místo toho do květináče k pokojové květině.

Vloženo Od

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se