65 škol získalo letos titul Ekoškola

Sucho, znečištěné ovzduší nebo nové přírodní zahrady dovedly 65 školních Ekotýmů k mezinárodnímu titulu Ekoškola

65 škol získalo letos titul Ekoškola

V úterý 18. června a v pátek 21. června 2019 si převzalo mezinárodní titul Ekoškola 65 školních Ekotýmů z oceněných škol z celé České republiky. Ocenění školy získaly za dlouhodobou práci v mezinárodním programu Ekoškola, který pomáhá žákům a učitelům vytvořit ze školy příjemnější, demokratičtější a k přírodě bližší místo k životu.
První polovina z nich si převzala titul v Senátu PČR. Druhá polovina týmů titul převzala na Staroměstské radnici v Brožíkově síni. Titul si žáci převzali z rukou senátorky Jaromíry Vítkové, senátora Václava Chaloupka, náměstka Ministerstva životního prostředí Vladimíra Many, Michala Brožy, vedoucího informační kanceláře OSN v Praze, Markéty Svobodové a Lukáše Běhunčíka, zástupců společnosti IKEA Česká republika, Terezy Fremundové a Anny Mezgerové z Fridays for Future, Alžběty Maryšové z Bezobalu a Jana Smrčky vedoucího programu Ekoškola ze Vzdělávacího centra TEREZA.

Titul Ekoškola získalo letos 24 mateřských, 41 základních a středních škol. Žáci se v těchto školách učí o environmentálních tématech a zároveň sami usilují o minimalizaci odpadů, úspory energie či vody a zlepšují prostředí své školy i jejího okolí.

Pomocí metodiky 7 kroků zakládají žáci celoškolní ekotým, analyzují současnou situaci na škole v 9 tématech (voda, energie, odpady, prostředí, šetrný spotřebitel, doprava, klimatické změny, biodiverzita a jídlo) a navrhují zlepšení, která se snaží posléze naplňovat. Součástí jejich aktivit je i propojování se s místní komunitou a informování veřejnosti. Řadě Ekotýmů se podařilo své škole ušetřit i statisíce korun.

Dva příběhy z reality poškolního týmu:

Poslední dobou je na Ekoškolách oblíbeným tématem Doprava. Například žáci ze Základní školy Ratibořická v Praze 9 se rozhodli zjistit, kolik aut přijede ráno ke škole. Situaci sledovali opakovaně, zaznamenávali počet aut. Dále formou ankety ve třídách členové Ekotýmu zjišťovali, kolik žáků do školy chodí pěšky či jezdí autem. V rámci oslav Dne Země pak informovali veřejnost a lobovali za pěší chůzi. Určitě se povedlo přimět některé děti, aby využily k dopravě do školy třeba i kolo. Na školním pozemku vznikly stojany na kola. Rádi by v budoucnu vybudovali na pozemku školy i uzamykatelný přístřešek pro kola a koloběžky.

Školy ale také stále pracují v tradičních tématech jako například Voda a rozšiřují je o nové aktivity. Tématem Voda se zabývali právě žáci ze Základní školy Jílové u Prahy. Dva roky zkoumali všechny potoky ve svém okolí (bylo jich více než 20). Jednalo se o badatelskou práci s prvky místně ukotveného učení. U každého potoka uskutečňovali řadu měření a zjišťovali, jaké druhy bezobratlých živočichů v potocích žijí. Podle toho pak určovali kvalitu vody v daném potoce. Zjistili, že mezi potoky existují velké rozdíly, záleží na tom, kudy protékají a jak vypadá jejich okolí. Výsledky zpracovali do brožury pro městský úřad. Podrobnější informace o badatelském průběhu naší práce, o metodice i výsledcích jejich měření jsou k dispozici na webové stránce: http://potoky.unas.cz .

 

Ekoškola v kostce:

  • TEREZA, vzdělávací centrum z.ú. s 40letou tradicí je národní koordinátorkou programu Ekoškola v ČR
  • 64 zemí na 6 kontinentech
  • 16 000 000 zapojených žáků po celém světě
  • 399 zapojených českých škol a školek
  • 70 000 žáků v českých školách
  • 25 let programu na mezinárodní úrovni a 14 let programu Ekoškola v ČR

 

Program Ekoškola podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Magistrát hlavního města Prahy a Státní fond životního prostředí.
Generálním partnerem je společnost IKEA.

Vloženo Od

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!