Žížaláci

Hledáte nové spolužáky? Pořiďte si žížaláky! Motto výzvy Ekoškoly a společnosti Plastia.

Hledáte nové spolužáky? Pořiďte si žížaláky!

V Ekoškole rádi a s chutí podporujeme dobré nápady, které pomohou žákům pečovat o prostředí ve kterém tráví většinu svého času. Proto jsme se spojili s českou společností Plastia, která vytvořila vermikompostér Urbalive pro městské kompostování v domácnostech, školách i firmách. Díky tomu může každá třída přeměnit rostlinné zbytky ze svých svačin či oběda na vermikompost a žížalí čaj, tak dobrý pro hnojení rostlin ve třídě i ve školní zahradě. Plastia bude po celou dobu projektu i odborným garantem a rádcem na otevřené facebookové skupině.

Do výzvy se přihlásilo 25 Ekoškol pro školní rok 2017/2018. Školy měly za úkol vytvořit plakát o vermikompostování, nejlepších 15 škol získalo vermikompostér od společnosti Plastia a zbylých 10 škol získalo věcnou cenu v podobě krmítka a slevy na nákup vermikompostéru.

Ekoškolí týmy mají za úkol se starat o žížaláky ve vermikompostéru, hledat, zjišťovat co a v jakém množství se kompostuje, bádat a zapisovat si informace do Žížalího deníku.

Školy mají k dispozici také plakát o vermikompostování, badatelské aktivity - jak a co všechno můžou sledovat ve vermikompostéru a nedílnou součástí je i foto reportáž a zjišťování jak prospěšný je žížalí čaj při hnojení dalších rostlin ve třídě.

2x do roka vytvoří příklady dobré praxe, kde sepíší, co se jim dařilo, povedlo a s čím se mohou pochlubit. Všechny příběhy budou k vidění v sekci INSPIRACE.

Během celého roku bude fungovat Facebooková poradna, kde budou žákům k dispozici zástupci společnosti Plastia a zástupci Ekoškoly. Na stránce můžou žáci sdílet, co se jim daří, nedaří a ptát se, když si s něčím nebudou vědět rady. Na stránkách se budou uveřejňovat rady a tipy z domova i ze světa jak vermikompostovat a sami zástupci Plastia i Ekoškoly, budou mít ve svých kancelářích vermikompostér a budou s žáky sdílet i své osobní zkušenosti.

Konec této výzvy bude ukončen dotazníkem, který vyplní jak žáci, tak učitelé a jehož cílem je zjistit praktické využití při výuce v různých předmětech, jeho výhody a nevýhody a jaký mělo vermikopostování dopad na žáky a celou školu.

Materiály k vermikompostování ke stažení:

Badatelské tipy na aktivity k vermikompstování:

Kladení otázek

Formulace hypotézy

Plánování, příprava a provedení pokusu, zaznamenávání a vyhodnocení dat

Formulace závěrů, návrat k hypotéze a hledání souvislostí

Hodnocení:

Další inspiraci můžete najít i v lekcích pro 1. stupeň i 2. stupeň.

A další inspirace můžete hledat na webu mezinárodního programu GLOBE nebo Badatelsky orientovaného vyučování.