Žížaláci

Hledáte nové spolužáky? Pořiďte si žížaláky! Motto výzvy Ekoškoly a společnosti Plastia.

Hledáte nové spolužáky? Pořiďte si žížaláky!

V Ekoškole rádi a s chutí podporujeme dobré nápady, které pomohou žákům pečovat o prostředí ve kterém tráví většinu svého času. Proto jsme se spojili s českou společností Plastia, která vytvořila vermikompostér Urbalive pro městské kompostování v domácnostech, školách i firmách. Díky tomu může každá třída přeměnit rostlinné zbytky ze svých svačin či oběda na vermikompost a žížalí čaj, tak dobrý pro hnojení rostlin ve třídě i ve školní zahradě. Plastia bude po celou dobu projektu i odborným garantem a rádcem na otevřené facebookové skupině.

 

Do výzvy se přihlásilo 25 Ekoškol pro školní rok 2017/2018. Školy měly za úkol vytvořit plakát o vermikompostování, nejlepších 15 škol získalo vermikompostér od společnosti Plastia a zbylých 10 škol získalo věcnou cenu v podobě krmítka a slevy na nákup vermikompostéru.

Ekoškolí týmy mají za úkol se starat o žížaláky ve vermikompostéru, hledat, zjišťovat co a v jakém množství se kompostuje, bádat a zapisovat si informace do Žížalího deníku.

Školy mají k dispozici také plakát o vermikompostování, badatelské aktivity - jak a co všechno můžou sledovat ve vermikompostéru a nedílnou součástí je i foto reportáž a zjišťování jak prospěšný je žížalí čaj při hnojení dalších rostlin ve třídě.

2x do roka vytvoří příklady dobré praxe, kde sepíší, co se jim dařilo, povedlo a s čím se mohou pochlubit. Všechny příběhy budou k vidění v sekci INSPIRACE.

Během celého roku bude fungovat Facebooková poradna, kde budou žákům k dispozici zástupci společnosti Plastia a zástupci Ekoškoly. Na stránce můžou žáci sdílet, co se jim daří, nedaří a ptát se, když si s něčím nebudou vědět rady. Na stránkách se budou uveřejňovat rady a tipy z domova i ze světa jak vermikompostovat a sami zástupci Plastia i Ekoškoly, budou mít ve svých kancelářích vermikompostér a budou s žáky sdílet i své osobní zkušenosti.

Konec této výzvy bude ukončen dotazníkem, který vyplní jak žáci, tak učitelé a jehož cílem je zjistit praktické využití při výuce v různých předmětech, jeho výhody a nevýhody a jaký mělo vermikopostování dopad na žáky a celou školu.

 

Materiály k vermikompostování ke stažení:

 

Badatelské tipy na aktivity k vermikompstování:

Kladení otázek

Formulace hypotézy

Plánování, příprava a provedení pokusu, zaznamenávání a vyhodnocení dat

Formulace závěrů, návrat k hypotéze a hledání souvislostí

Hodnocení:

Další inspiraci můžete najít i v lekcích pro 1. stupeň i 2. stupeň.

A další inspirace můžete hledat na webu mezinárodního programu GLOBE nebo Badatelsky orientovaného vyučování.

Přidejte se.

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se