Zasadíme strom, nebo jinou rostlinu

Stromy naše města ochladí, zkrášlí a vyčistí vzduch od prachu, na polích a kolem cest vrátí život do naší krajiny. Ozeleň své okolí.

Zasadíme strom nebo jinou rostlinu

Víte že...

Rostliny, a zvláště stromy, pohlcují ve velkém oxid uhličitý.. Jeden hektar lesa za rok vstřebá 15 tun CO2, tedy tolik, kolik vypustí středně velké auto za 100 000 km.

Sázíme doma i venku

Stromy zpříjemňují prostředí, zkvalitňují ovzduší, zadržují vodu, poskytují úkryt volně žijícím živočichům. Zmírňují účinky slunce, deště a větru. Stromy zadržují vodu a zpomalují její dopad na povrch země, mohou tak zmírňovat dopady přívalových dešťů a zabraňovat možným záplavám. Pokojové rostliny zvlhčují vzduch a odstraňují z ovzduší některé škodlivé látky.

Jak na to

Sázejte sami, s rodinou, přáteli, školou či organizací. Rozhodněte, jakou úroveň výzvy zvolíte:

Trénujeme: Sázíme a sejeme rostliny

• Vyberte si rostlinu
  • Sežeňte sazeničku nebo semínko/ka
  • Přečtěte si návod a podmínky pro výsadbu/vysetí
  • Obstarejte společně nádoby, zeminu a dohodněte se, kdy budete sázet.

Tip na výsadbu: Můžete sázet jen do truhlíku, ale chcete i tak nějaké výsledky, které můžete ochutnat? Vysaďte hrášek nebo ředkvičky.

Odkazy na podrobný postup doplníme v nejbližších dnech.

Jsme profíci: Sázíme stromy a keře

• Vytipujte místo
  • Zjistěte podmínky na místě
  • Vytipujte strom/keř
  • Poraďte se s odborníkem, zda jste vybrali správný strom/keř na správné místo
  • Domluvte se na výsadbě

Tip: Jak najít správné místo pro výsadbu. Tento materiál je součástí příručky Školní les do kapsy (program Les ve škole). Příručku, kde najdete návod, jak připravit půdu nebo jak zorganizovat výsadbový den a další, je možné stáhnout zdarma zde.

Dejte o sobě vědět

Informujte o výsadbě stromu/ů či keře/keřů ostatní ve škole, rodiče a veřejnost (oslovte např. knihovnu, domov důchodců, městský úřad, spřátelenou školu, školku). Udělejte z akce happening. Na happeningu informujte o tom, jak probíhala příprava výsadby, doplňte diskuzí s odborníkem například na téma Zeleň v okolí školy. Nemáte kapacity na uspořádání happeningu? Napište zajímavý článek nebo reportáž na web školy.

Jak to dělají v Ekoškole: I stromy mají den D, nápady pro akci k sázení stromu ze ZŠ Slavičín.

Co splněním výzvy zjistíme

Kolik nových rostlin společně vysázíme? Je jedno, jestli je to pro začátek bylina nebo rovnou malý strom.
U výzvy prosím nepočítejme rostliny, které zasadíme v rámci zaměstnání (např. v lesních školkách).

Přidejte se do Ekoškoly