Žákovský ekoaudit v IKEA

Co se děti v Ekoškole naučí, dokáží využít v reálném životě. Místo dne ve škole strávily den jako skuteční ekologičtí auditoři. Projekt Ekoauditů jsme uskutečnili s partnerem IKEA Česká republika jakožto příspěvek na Mezinárodní klimatickou konferenci COP21.

IKEA byla jedním z mluvčích na Mezinárodní klimatické konferenci COP21. Proto uspořádala po celém světě řadu aktivit, upozorňujících na to, že ochrana životního prostředí je záležitostí nás všech. V České republice jsme spolu s IKEA poslali žáky na ekologický audit do obchodního domu IKEA Zličín, na Ministerstvo průmyslu a obchodu, na velvyslanectví Švédska a do Impact HUB Praha.

Žáci pomocí dotazníků hodnotili, jak jsou na tom daná místa s tříděním odpadu, úsporou energií, využíváním sezónních potravin nebo například dostupností městské hromadné dopravy. Žáci ocenili všechny instituce za opatření přispívající ekologicky šetrnému provozu a také jim dali doporučení, kde by mohly přidat. Nejzajímavější poznatky děti shrnuly níže:

1. Kohoutková voda pro všechny

V IKEA na Zličíně hodnotili auditoři velmi pozitivně fakt, že všechny nápojové automaty jsou napojeny na vodovodní síť, nebo práci s odpadem – až 95 % odpadu z poškozeného nábytku je znovu využito. „Po celém obchodním domě i v kancelářích je opravdu hodně různých košů na tříděný odpad,“ oceňuje Filip Luňáček z pražské Základní školy Kunratice. Samozřejmostí je i regulace topení v kancelářích. Mezi benefity zaměstnanců IKEA patří také možnost nechat si uhradit roční jízdné na MHD, které je dostupné v těsné blízkosti obchodního domu, nemusí tedy do práce jezdit auty.

2. Okna na Ministerstvo průmyslu a obchodu jsou opatřena magnetickými čidly

„Překvapilo mě, že ministerstvo má dokonce vlastní lis na papír,“ říká Jakub Ulrych ze Základní školy Ratibořická v Horních Počernicích. Proti plýtvání teplem mají na oknech magnetická čidla, která automaticky vypínají topení v okamžiku, kdy se okno otevře. Vodu šetří myčka aut s vnitřním okruhem a perlátory (šetřiče vody) na většině vodovodních baterií. V garáži stojí elektromobil. Na ministerstvu pracuje přes 500 lidí a jen asi 5 % z nich jezdí do práce autem, nechybí zde tedy ani stojany na kola.

3. Na velvyslanectví Švédska si pěstují bylinky, mají i vlastní úl

K ambasádě patří zahrada s nádherným výhledem na Prahu, kde pěstují bylinky a mají dokonce vlastní včely a úl. Mezi další pozitiva velvyslanectví řadí Karolína Chvojková z Gymnázia na Vítězné pláni také běžné využívání MHD: „Zaměstnanci, ale také diplomati, pokud to jde, využívají městskou hromadnou dopravu. Sám řidič jezdí do práce na kole.“ Mimo to podporují různé ekologické aktivity, v zahradě měli například vystavená díla z recyklovaných materiálů, na sociálních sítích zase upozorňovali prostřednictvím soutěže na tající ledovce.

4. HUB nejen v Praze, ale kdekoli na světě

Impact HUB Praha je koncept sdílených kanceláří a zasedacích místností ve více než 80 zemích. Využívají zde ekologické mycí prostředky a snaží se vytvořit koncept, kde se nebude plýtvat a který naopak bude inspirovat k co největší minimalizaci odpadu. A co říká o HUBu jedna z eko auditorek Gabriela Moslerová? „Tady třídí ostošest. Ne jen klasicky, jak to zná většina z nás, ale mají dokonce lis na plechovky a plastové láhve nebo kontejner na bioodpad.“

„Velmi oceňujeme, že všechny čtyři organizace se neváhaly zapojit do projektu Ekoaudity a dovolily našim zvídavým a pozorným auditorům nahlédnout pod pokličku jejich každodenního provozu. Potěšilo nás také nadšení, s jakým zástupci organizací přijímali od dětí návrhy na zlepšení,“ hodnotí Ekoaudity Kateřina Šustková ze vzdělávacího centra TEREZA.

„Věříme, že děti jsou ti, kteří budou v budoucnosti ovlivňovat způsob, jakým žijeme, a proto jsme rádi, že jsme je mohli zapojit do tohoto zajímavého projektu,“ uzavírá Vladimír Víšek, manažer pro udržitelný rozvoj ve společnosti IKEA.

Více informací zde.