Výzva 2018 - 2019

„Měníme školu s IKEA“ - LEPŠÍ ŽIVOT PRO VŠECHNY

Podpořené školy a jejich projekty v rámci výzvy

“Měníme školu s IKEA” s tématem LEPŠÍ ŽIVOT PRO VŠECHNY

V roce 2019 slaví mezinárodní program Ekoškola 25 let od svého založení. V rámci tohoto výročí chceme reagovat i na poslední zprávu o stavu klimatu. Ta uvádí, že máme již jen 12 let na to, razantně snížit emise skleníkových plynů. Velké firmy a státy podle této studie selhávají, a i když se to nezdá, ten, kdo může podle vědců přispět k lepšímu životu pro všechny, jsou miliony a miliardy lidí, kteří udělají miliony a miliardy malých pozitivních změn. A tak možná změníme i naše státy a velké firmy.

Program Ekoškola má díky generálnímu partnerovi IKEA ČR jedinečnou možnost podpořit 10 školních projektů, které řadu pozitivních změn odstartují!

A které projekty jsme vybrali?

Nebylo jednoduché vybrat 10 projektů z 26, které do výzvy přišly. Všechny byly hodně povedené a porota měla co dělat, aby spravedlivě rozhodla. Důraz byl letos kladen na zapojení veřejnosti, protože pokud chceme změnit svět drobnými krůčky, je potřeba, aby ty krůčky dělalo co nejvíce lidí. Držme tedy palce všem Ekotýmům, ať se jim to povede. Jejich výsledky budeme sdílet.

V letošním roce získávají 10 000 korun tyto projekty:

• Podpora efektivního sběru tříděného odpadu

V soukromé škole da Vinci v Dolních Břežanech se na projektu budou podílet Ekotýmy ze střední, základní i mateřské školy. Společně se pokusí zefektivnit třídění jak ve škole, tak v obci.

• Do látkové tašky hop – igelitu dáme stop

Děti z Mateřské školy Oskava se rozhodly nabídnout spoluobčanům v obchodech alternativu k igelitovým taškám. Do obchodů navíc umístí informační panely, aby bylo každému jasné, proč igelitku ne.

• Ovocný sad starých odrůd aneb nechceme jablka jen z regálů

Ekotým ze Základní školy v Krásné Lípě bude nejen propagovat regionální jablka, ale rozhodli se převzít starost o zanedbaný sad, ve kterém našli mnoho starých odrůd jablek.

• Naučme se recyklovat

V Mateřské škole Jana Opletala v Českých Budějovicích se chtějí pokusit vyvrátit přesvědčení lidí, že třídit nemá smysl, protože stejně všechno skončí na skládce.

• 17 zastavení ekologie

Na Základní škole Běžecká v Sokolově dostal Ekotým nápad vytvořit ve škole naučnou stezku s environmentálními zastaveními. Stezka nebude jen pro žáky školy, ale plánují ji otevřít i školám v okolí a veřejnosti.

• Se Sochorkou na zelenou

Z názvu by se mohlo zdát, že jde o bezpečnost, ale Ekotým ze Základní školy Antonína Sochora v Duchcově se chystá zvýšit informovanost žáků a veřejnosti o stavu ovzduší v souvislosti s dopravou, a motivovat je k využívání ekologicky šetrnějších dopravních prostředků.

• Ekojarmark aneb ekotýden Pro Zemi

Na Základní škole Svitávka by chtěl Ekotým využít své zkušenosti s pořádáním Ekojarmarku a v rámci týdne věnovaného environmentálním tématům seznámit obyvatele města s tím, co to znamená být šetrný spotřebitel. Chybět nebudou ukázky, jak ve svém každodenním životě můžeme snížit množství odpadu, jak si doma snadno vyrobit např. čistící prostředky nebo jak využít staré věci - například ze starého trika vyrobit tašku.

• Úklid Rájeckého potoka

Děti z Mateřské školy Olbrachtova v Karviné se chystají spojit se s žáky místní školy a společně upozornit na problém odpadků kolem Rájeckého potoka. Vyrazí nejen na úklid, ale pokusí se společně přesvědčit obyvatele města, že bez odpadků je to venku lepší.

• Naše odpady do vaší zahrady

Ekotým z Mateřské školy Čeladenská beruška by rád přesvědčil spoluobčany, že bioodpad do popelnice nepatří a rozhodl se propagovat kompostování, naučit lidi, jak na to a případně i nabídnout svůj rozšířený kompost pro jejich zbytky.

• Pytlíky na rohlíky

Děti z Ekotýmu v Mateřské škole Strejcova ze Zábřehu překvapilo, kolik plastových pytlíků našli v koši na plasty. Rozhodly se, že po úspěšné akci NePETuj! zkusí prozkoumat i problematiku plastových pytlíků. Mají v plánu nabídnout veřejnosti používání plátěných pytlíků, aby množství těch igelitových snížily.

Jednotlivé projekty budeme v průběhu roku představovat podrobněji. Sledujte náš Newsletter, ať vám některý z projektů neunikne!

Znění výzvy ke stažení zde.