Výzva 2017 - 2018

IKEA a TEREZA vybraly deset nejzajímavějších změn ve škole, kterými žáci přispějí ke zlepšení životního prostředí.

Měníme školu s IKEA

IKEA Česká republika a vzdělávací centrum TEREZA vybraly deset nejzajímavějších nápadů žáků ze základních a středních škol v ČR. Změnami na svých školách chtějí přispět ke zlepšení životního prostředí.

Do pátého ročníku výzvy ke změnám na Ekoškolách přihlásilo své projekty 21 škol. Tentokrát mají žáci největší chuť využívat dešťovou vodu pro školní zahradu, propagovat lokální potraviny a vytvořit okolo školy „zahradní prales“, kde se budou moci učit i odpočívat.

IKEA podpoří realizace jednotlivých projektů škol finanční částkou 10 000 Kč a věcnými dary.
Nejlepším třem týmům zaplatí výlet do jimi vybraného ekocentra v ČR.

Žáci budou vylepšovat svoje školy od 1. 2. 2018 do 30. 4. 2018. Každý projekt vyvrcholí na škole akčním dnem, během kterého se žáci z Ekoškol podělí o své úspěchy i s lidmi, kteří žijí v jejich okolí.

Jaké Ekotýmy a jejich projekty byly vybrány?

1. Dešťové kapičky dostaly nožičky

Žáci ze ZŠ Litoměřice, Na Valech plánují vytvořit systém na zadržování dešťové vody pro zalévání školní zahrady a vzdělávat v tématu Voda své spolužáky.

2. Živá voda pro školní zahradu

Na školní zahradě si žáci ze ZŠ a MŠ Janovice chtějí vybudovat zásobárnu přírodní dešťové vody a informovat spolužáky i rodiče o významu vody v krajině.

3. Posezení s motýly

Ekotým na ZŠ 5. května Rožnov pod Radhoštěm vytvoří příjemné posezení před školou pro žáky a rodiče a vysadí kolem rostliny lákající motýly.

4. Zeleninový jarmark

Žáci ze ZŠ Svitávka uspořádají trh, na kterém budou nabízet sazenice, které žáci sami vypěstují. Pořídí si kompostér a naučí se třídit bioodpad.

5. Maminko, babičko, pojďte s námi

Ve škole i v obci budou žáci ze ZŠ a MŠ Lobodice propagovat nákup bez obalů a doplní svoji kuchařku o další recepty z místních surovin.

6. Tím, co jíš, planetu svou ochráníš

Žáci ze ZŠ Sokolov, Běžecká budou propagovat sezónní a lokální potraviny ve škole i na veřejnosti.

7. Odpočinkový koutek

Ekotým ze ZŠ Liberec, Kaplického vytvoří útulný odpočinkový koutek, kde budou moci trávit volné hodiny.

8. Jíme domácí, jíme zdravě

Na Gymnáziu a SOŠ Chodov se žáci chystají propagovat domácí přípravu jídla z lokálních surovin.

9. Děti a příroda patří k sobě

Žáci ze ZŠ Turnov přišli stěhováním o svou zahradu, a tak se chtějí pustit do budování nové. Na začátek si každý žák vysadí svůj strom.

10. Den po konci světa

Na ZŠ Šenov, Radniční náměstí Ekotým vytvoří  pro sebe i pro spolužáky z okolních škol únikovou hru s tématem udržitelného rozvoje. Využijí při tom odpadový materiál a i úkoly ve hře budou na téma recyklace a nakládání s odpady.