Výzva 2016 - 2017

Výzva, do které se mohli zapojit Ekoškoly v ČR s projekty na zlepšení svého prostředí. Školy s největším počtem hlasů získaly od IKEA finanční podporu na realizaci projektů.

Všech 10 úspešných projektů za rok 2016 - 2017 si můžete prohlédnout v sekci Inspirace/ výzva s IKEA.

Ukázka ze dvou projektů:

ZŠ a MŠ J. A. Komenského, Praha 6

LAVIČKY OŽÍVAJÍ

Naše Ekoškola má již desetiletou tradici. V loňském roce jsme úspěšně obhájily již podruhé zlatý titul ekoškoly. Školu chceme mít hezkou a vždy nás nejvíce těší změny, které si můžeme udělat sami. Proto jsme se rozhodli navázat na opravu dveří tříd a zkrášlit si tentokrát zahradu školy, na které se nachází ekostezka s lavičkami. Jelikož vedení školy nemá dostatek financí na opravu, rádi bychom lavičky opravili s finanční pomocí výzvy IKEA. Lavičky  bychom opravili, natřeli a vyzdobili návrhy žáků školy. Také bychom rádi přidali ptačí budky a informační tabule o živočiších vyskytujících se na školní zahradě. Našim cílem je vytvořit místo pro relaxaci, setkávání a výuku v přírodě.

Biskupské gymnázium a ZŠ Bohosudov, Krupka

Sněhurka a sedm kontejnerů

Žáci Ekotýmu Biskupského gymnázia Bohosudov vymysleli a právě realizují pro své mladší spolužáky, děti z MŠ ÚK aktivity, které by pomohly problematice udržitelného rozvoje v našem kraji. Aktivity zpracovali do pohádkového pásma přiměřeného věku posluchačů.

Pohádkové pásmo se jmenuje „Sněhurka a 7 kontejnerů“ a pojednává zábavnou a interaktivní formou o třídění, ale i o předcházení vzniku odpadu. A proč právě tento název? Protože existuje sedm barev kontejnerů (žlutá, modrá, zelená, oranžová, červená, hnědá, černá), do které se hází odpad, a trpaslíků od Sněhurky bylo také sedm, tak proč by si každý z trpaslíků nemohl vzít na starost jeden typ odpadu? Ano, znalý ekolog namítne, že ještě existují bílé kontejnery na čiré sklo, ale jelikož je program hlavně pro předškoláky, ponechali jsme jen zeleného trpaslíka „Sklíčka“.

A jak pásmo probíhá? Po úvodní pohádce si trpaslíci „rozeberou“ předškoláky a děti pak plní na stanovištích u každého trpaslíka, jehož čepička znamená určitou barvu kontejneru, zadané úkoly. Akci nám sponzorovala IKEA projektem „Velké změny začínají od nejmenších“, díky kterému jsme mohli připravit kostýmy a zázemí pásma, díky finanční podpoře Ústeckého kraje (Rozvoj ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty v ÚK 2017) můžeme zaplatit dopravu k nám vzdálenějším školkám i v září. Všechny děti, které se účastní projektu, od nás také kromě zdravého mlsání dostanou žluté a modré nádoby, aby s tříděním mohly pokračovat i ve své školce.

Ukázku z programu najdete zde: https://youtu.be/fLLjc-BCWmA Pokusíme se s pásmem do konce září 2017 navštívit co nejvíce školek v Ústeckém kraji, v případě zájmu zahrajeme pásmo i pro rodiče, neboť je důležitější postoj celé rodiny, než jednotlivce.