Výzva 2015 - 2016

Výzva, do které se mohli zapojit Ekoškoly v ČR s projekty na zlepšení svého prostředí. Školy s největším počtem hlasů získaly od IKEA finanční podporu na realizaci projektů.

10 podpořených škol je oprávněně hrdých na své projekty.

ZŠ Staré Město

Odpočinkový a relaxační koutek

V oddychovém koutku tráví žáci přestávky i volné hodiny. Sedáky využívají také ve třídách např. pro čtenářské dílny, výchově ke zdraví i pro třídnické hodiny. Sedáky byly zhotoveny také pro potřeby školního psychologa a pro žáky I. stupně. Na jejich výrobě spolupracovali žáci v pracovních činnostech, kde se naučili využívat odpadových surovin v běžném životě.

Biskupské gymnázium, Základní škola a Mateřská škola Bohosudov

Les a prales v naší škole

Výmalba s tématem života v lesích a pralesích se nám opravdu povedla a jsme na ni pyšní. A co je důležité, skutečně ji využíváme ve výuce a díky medializaci projektu již máme zájemce o využití i z jiných škol. Výmalbu jsme nechali přetřít šetrným bezbarvým lakem s UV filtrem, aby se mohla využívat co nejdéle. Projekt má tedy dlouhodobou využitelnost a udržitelnost pro školu i širokou veřejnost.

Gymnázium Šumperk

Jak jsme se rozhodli změnit smýšlení o odpadech

Krabičky využívají žáci nižšího gymnázia. O odpadech učíme lépe přemýšlet celou školu – starší studenti lépe třídí odpad, také spolupracujeme s našimi uklízečkami. V rámci akčního dne děti prováděly ve městě anketu, která měla za cíl upozornit na problematiku odpadů. Založili jsme tradici sběru, který se setkal s velkým úspěchem u rodičů i prarodičů žáků – tak vzděláváme i okolí. A to jsme chtěli.

Masarykova střední škola Letovice, příspěvková organizace

Měníme naše okolí

Vytvořené informační cedule jsou umístěny na pěti místech v Letovicích. Slouží žákům, místním obyvatelům i turistům k získávání znalostí z historie a k procvičení anglického jazyka. Oprava chodníků zpříjemnila každodenní docházení do školy všem žákům i zaměstnancům. Zvelebení meze a výsadbu keřů oceňují všichni obyvatelé Letovic.

ZŠ a MŠ J. A. Komenského

Dveře nás představují

Jsme hrdí, že o vzhledu naší školy rozhodují společně Ekotým, pan ředitel a rodiče. Dokonce jsme získali sponzora z řad rodičů. Při sestavování rozpočtu se žáci učí šetřit materiálem. Jsou vedeni ke společné péči o třídu i školu. Skvěle fungovala i spolupráce napříč třídami. Všechny potěšila pochvala od rodičů a veřejnosti při Dni otevřených dveří. Jsme rádi, že je naše škola opět o něco hezčí.

Základní škola Lázně Libverda

Zahrada pro potěchu duše II.

Úprava školních pozemků a odpočinkové části zahrady je naším dlouhodobým snem. Naplánovány máme další úpravy, které jsou provázány s oblastmi, kterými se Ekoškola zabývá. Chtěli bychom, aby zahrada byla místem nejen k odpočinku a setkávání, ale i prostorem pro získávání vědomostí a dovedností, kdy si můžeme nabyté informace prakticky ověřit. Přáli bychom si „otevřít“ zahradu veřejnosti.

Základní škola a Mateřská škola Povrly

Bylinkové zákoutí

Jsme hrdí na to, že si nyní ve škole pěstujeme vlastní bylinky, které využívají paní kuchařky při přípravě školních obědů. Bylinkové zákoutí využívají učitelé a žáci ve výuce, zároveň slouží jako místo k relaxaci nejen pro nás všechny, ale i pro veřejnost. Projekt inspiroval jiné školy, ale i místní občany. Rozvinula se další spolupráce mezi žáky, školními kuchařkami a dalšími zaměstnanci školy.

Základní škola Sokolov, Běžecká 2055

Zahrada her a poznání

Na školním pozemku byly vybudovány různé výukové prvky. Žáci sami pod vedením pedagogů nebo společně se svými rodiči postupně vytvořili sluneční hodiny, rozcestník s nadmořskou výškou a přesnou polohou školy, budky pro ptáky, jednoduchý vertikální tkalcovský stav, hřbitov odpadků. Na zahradu byly také objednány a umístěny dvě naučné plachty – jedna vícejazyčná s tématem zahrada a jedna na téma třídění a recyklace.

Základní škola Šumperk, Vrchlického 22

Ochrana ptáků před nárazem do skla

Žáci si uvědomili, že i malá změna realizovaná svépomocí může pozitivně ovlivnit okolí. Vždyť přece svými obrázky dokázali zabránit dalším zbytečným úmrtím ptáků. Pro rodiče i kolemjdoucí je to inspirace k realizaci podobného opatření i u nich doma. Největší přínos má změna pro živočichy a přírodu.

Základní škola J. V. Sládka Zbiroh, p.o.

Společně - bezpečně

Díky projektu proběhla instalace kvalitních a bezpečných stojanů na 17 kol a podle pozitivních reakcí žáků se zvýší počet dětí dopravujících se do školy na kole, tím se zlepší i kvalita ovzduší v okolí školy. Dlouhodobou udržitelnost projektu podpořil pan starosta při slavnostním předávání dopravní studie, kdy informoval přítomné o krocích, které již uskutečnil ohledně úpravy křižovatky a prostranství před školou. Žáci a pedagogové budou plnit školní plán mobility, který je součástí Plánu činnosti Ekoškoly jsme hrdí, že jsme mohli přispět ke zlepšování dopravní situace.