Výzva 2014 - 2015

Výzva, do které se mohli zapojit Ekoškoly v ČR s projekty na zlepšení svého prostředí. Školy s největším počtem hlasů získály od IKEA finanční podporu na realizaci projektů.

Nejlepší 3 projekty roku 2014 - 2015 v IKEA výzvě byly navíc oceněny zajímavým zážitkem!

Byli to právě Ekoškoláci, kteří jako úplně první žáci mohli vstoupit do RECOVERY CENTRA v zákulisí obchodního domu IKEA. Poučeni o nezbytné bezpečnosti se ponořili do detailů zdejšího promyšleného třídění odpadů. S úžasem sledovali, jak se zde třídí až 20 druhů odpadu! Ještě dlouho mluvili o nápadu, jak se „ikeácké“ plastové fólie dále zpracovávají a mění v nové výrobky, třeba různé hračky. A nesmírně oceňovali, že každý poškozený výrobek se zde „vyléčí“ – vymění se vadná část a v celé své obnovené kráse se vrátí do prodeje v koutku pro zlevněné zboží. Jednoznačně se shodli: „Byl to zážitek!“

„Snažíme se propojovat naše partnery a žáky, tak aby na vlastní oči mohli ocenit dopad svého snažení při ochraně životního prostředí. Žáci prezentovali své projekty zaměstnancům IKEA, a naopak oni jim představili všechna zlepšení, které uvedli do provozu v obchodních domech za poslední rok.“ upřesnila Petra Bartoňková, vedoucí fundraisingu a PR ze vzdělávacího centra TEREZA.

ZŠ Karla IV. Nový Bydžov

Naučná stezka za školou - Putování na Sněžku aneb učíme se v zahradě

V rámci předmětu Ekologická praktika jsme společně s žáky hledali možnosti využití jediného volného pozemku za budovou školy. Děti vymyslely a nakreslily plánek odpočinkové zóny s lavičkami, rady zkušeného zahradníka nám pomohly vytvořit zastoupení rostlin pro jednotlivé vegetační stupně. V rámci předmětu jsme odváželi nepořádek z pozemku, ryli, sázeli, zalévali, vozili zeminu, rašelinu, zabudovali naučné cedule. Děti tak zrealizovaly své představy o využití této části školního dvora.

Naučná stezka slouží dětem z I. stupně jako odpočinková zóna pro volnočasové aktivity. Žákům II. stupně slouží ve výuce zeměpisu, přírodopisu, pracovních činností. V každém ročním období žáci stezku vylepšují, udržují, vymýšlí stále nové nápady jak ji zvelebit. Stezka je součástí přírodního areálu školního dvora, na kterém se pořádají soutěže, např. Ekopáťák, či výstava pro kutily pro veřejnost. Je místem, kde žáci tráví svůj volný čas.

ZŠ a MŠ Lískovec, Frýdek Místek

Příjemné čekání

V místnosti, kde žáci tráví čas o volné hodině, byly jen židličky a stoly. V Ekotýmu jsme si nejdříve řekli, jakou změnu provedeme a jak. Některé stoly jsme opatřili ubrusy, na jiné stoly jsme nalepili vytvořené herní plány (např. člověče, nezlob se), do poliček jsme dodali papíry, časopisy, knížky, pastelky a krabičku s PET víčky (místo hracích panáčků). Vytvořili obří hrací kostku, obří piškvorky. Staré židle jsme natřeli veselými barvami. Na koše na tříděný odpad jsme nalepili různé nakreslené obrázky. Aktualizovali jsme výtvarné práce v obrazech (nejhezčí obrázky na téma Den Stromů). Ušili jsme si vlastní podsedáky na židle (molitan a látka). Místnost bude využívána i v budoucnu. Kdykoliv v průběhu školního roku můžeme reagovat na reálné požadavky žáků, jak by ještě více zkulturnili dané místo.

Základní škola Újezd u Brna

Ukázkové vyvýšené záhony

V poslední době jsme se pustili do úpravy školní zahrady, na které byly původně jen zelené zatravněné plochy. Podařilo se nám vytvořit krásnou přírodní zahradu s několika zajímavými biotopy. V uplynulém roce jsme se rozhodli vybudovat ukázkové vyvýšené záhony, na kterých pěstujeme různé druhy zeleniny.

Jelikož na naší zahradě nebylo nic k snědku a pořád zde byly ještě nevyužité zatravněné plochy, rozhodli jsme se po návštěvě Lesní školy Jezírko v Soběšicích a přilehlé zahrady, kde jsme se inspirovali, že i u nás bychom mohli něco podobného vytvořit. Potom na základě ankety, kterou zorganizoval Ekotým, vyšlo najevo, že by bylo dobré pěstovat zeleninu, a postupně jsme dospěli k uskutečnění nápadu postavit různé typy vyvýšených záhonů.

Na přípravě změny na školní zahradě se podíleli hlavně členové Ekotýmu, kteří při anketě k Analýze prostředí školy zjistili, že bychom na zahradě mohli vybudovat zeleninové záhony. Zpracovali výsledky ankety a do plánu činnosti jsme dali jako jeden z úkolů vybudování vyvýšených záhonů. Oslovili jsme pracovníky z Rezekvítku, kteří nám pomohli záhony postavit během Dne Země.