Společně s IKEA

IKEA Česká republika je dlouhodobým generálním partnerem programu Ekoškola. Společně podporujeme změny ve školách, pořádáme dílny pro veřejnost a přispíváme na konferencích o udržitelném rozvoji.

Máme mnoho společného. V Ekoškole děti zlepšují svoji školu a své okolí. IKEA vytváří lepší každodenní život pro mnoho lidí. Ekoškola je světovým lídrem ve vzdělávání k udržitelnosti. IKEA je světovým lídrem ve firemní udržitelnosti. V Ekoškole děti přispívají k udržitelnějšímu provozu školy, šetří energií a zdroji, zapojují místní komunitu. IKEA vytváří výrobky podporující udržitelnější život v domácnostech, zajišťuje obnovitelné zdroje a energie pro svoji výrobu a provoz, podporuje lidi a komunity.

Ekoškola a IKEA sdílí myšlenku udržitelné budoucnosti již 5 let. Společně dokážeme více

Přesvědčte se sami:

Co se děti v Ekoškole naučí, dokáží využít v reálném životě. Místo dne ve škole strávily den jako skuteční ekologičtí auditoři. Projekt Ekoauditů jsme uskutečnili s partnerem IKEA Česká republika jakožto příspěvek na Mezinárodní klimatickou konferenci COP21.

IKEA byla jedním z mluvčích na Mezinárodní klimatické konferenci COP21. Proto uspořádala po celém světě řadu aktivit, upozorňujících na to, že ochrana životního prostředí je záležitostí nás všech. V České republice jsme spolu s IKEA poslali žáky na ekologický audit do obchodního domu IKEA Zličín, na Ministerstvo průmyslu a obchodu, na velvyslanectví Švédska a do Impact HUB Praha.

Žáci pomocí dotazníků hodnotili, jak jsou na tom daná místa s tříděním odpadu, úsporou energií, využíváním sezónních potravin nebo například dostupností městské hromadné dopravy. Žáci ocenili všechny instituce za opatření přispívající ekologicky šetrnému provozu a také jim dali doporučení, kde by mohly přidat. Nejzajímavější poznatky děti shrnuly níže:

Kohoutková voda pro všechny

V IKEA na Zličíně hodnotili auditoři velmi pozitivně fakt, že všechny nápojové automaty jsou napojeny na vodovodní síť, nebo práci s odpadem – až 95 % odpadu z poškozeného nábytku je znovu využito. „Po celém obchodním domě i v kancelářích je opravdu hodně různých košů na tříděný odpad,“ oceňuje Filip Luňáček z pražské Základní školy Kunratice. Samozřejmostí je i regulace topení v kancelářích. Mezi benefity zaměstnanců IKEA patří také možnost nechat si uhradit roční jízdné na MHD, které je dostupné v těsné blízkosti obchodního domu, nemusí tedy do práce jezdit auty.

Okna na Ministerstvo průmyslu a obchodu jsou opatřena magnetickými čidly

„Překvapilo mě, že ministerstvo má dokonce vlastní lis na papír,“ říká Jakub Ulrych ze Základní školy Ratibořická v Horních Počernicích. Proti plýtvání teplem mají na oknech magnetická čidla, která automaticky vypínají topení v okamžiku, kdy se okno otevře. Vodu šetří myčka aut s vnitřním okruhem a perlátory (šetřiče vody) na většině vodovodních baterií. V garáži stojí elektromobil. Na ministerstvu pracuje přes 500 lidí a jen asi 5 % z nich jezdí do práce autem, nechybí zde tedy ani stojany na kola.

Na velvyslanectví Švédska si pěstují bylinky, mají i vlastní úl

K ambasádě patří zahrada s nádherným výhledem na Prahu, kde pěstují bylinky a mají dokonce vlastní včely a úl. Mezi další pozitiva velvyslanectví řadí Karolína Chvojková z Gymnázia na Vítězné pláni také běžné využívání MHD: „Zaměstnanci, ale také diplomati, pokud to jde, využívají městskou hromadnou dopravu. Sám řidič jezdí do práce na kole.“ Mimo to podporují různé ekologické aktivity, v zahradě měli například vystavená díla z recyklovaných materiálů, na sociálních sítích zase upozorňovali prostřednictvím soutěže na tající ledovce.

HUB nejen v Praze, ale kdekoli na světě

Impact HUB Praha je koncept sdílených kanceláří a zasedacích místností ve více než 80 zemích. Využívají zde ekologické mycí prostředky a snaží se vytvořit koncept, kde se nebude plýtvat a který naopak bude inspirovat k co největší minimalizaci odpadu. A co říká o HUBu jedna z eko auditorek Gabriela Moslerová? „Tady třídí ostošest. Ne jen klasicky, jak to zná většina z nás, ale mají dokonce lis na plechovky a plastové láhve nebo kontejner na bioodpad.“

„Velmi oceňujeme, že všechny čtyři organizace se neváhaly zapojit do projektu Ekoaudity a dovolily našim zvídavým a pozorným auditorům nahlédnout pod pokličku jejich každodenního provozu. Potěšilo nás také nadšení, s jakým zástupci organizací přijímali od dětí návrhy na zlepšení,“ hodnotí Ekoaudity Kateřina Šustková ze vzdělávacího centra TEREZA.

„Věříme, že děti jsou ti, kteří budou v budoucnosti ovlivňovat způsob, jakým žijeme, a proto jsme rádi, že jsme je mohli zapojit do tohoto zajímavého projektu,“ uzavírá Vladimír Víšek, manažer pro udržitelný rozvoj ve společnosti IKEA.

Co si o tom myslí děti:

Více informací ZDE

 

Děkujeme IKEA za velkorysou podporu. Ekoškola

 

Přidejte se.

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se