Sucho se v naší zemi zhoršuje. Protože spousta vody protéká i našimi domácnostmi, na každém z nás záleží. Prověřte své každodenní návyky doma i na zahradě.
Přibližně polovinu denní spotřeby vody využijeme na osobní hygienu. Pokud ke sprchování či koupání a splachování WC přidáme také praní, spotřebujeme v koupelně až 70%. Zbylá voda proteče při mytí nádobí, vaření nebo zalévání rostlin.
Odhady o průměrné denní spotřebě vody na osobu se liší. Většina z nich se pro Českou republiku pohybuje v rozmezí 100– 120 litrů, z čehož pouze 5–10 litrů je určeno pro naše základní přežití, tedy na přípravu jídla a pití.
Zdroj: https://www.pocitamesvodou.cz/spotreba-vody-v-domacnosti-a-jak-ji-snizit/
Vyberte si každodenní aktivitu či jednorázové opatření. Ocení to příroda i vaše peněženka! Omezení spotřebovávané vody i vlivem změny klimatu bude součástí našich životů. Připravme se na to a vyzkoušejme si úsporná opatření. Zjistěte, která jsou pro vás lehce splnitelná a která jsou pro vás náročnější.
Sprchujte se 3 minuty: Spotřeba vody při koupání je 150 - 200l vody, při sprchování 30 - 60 l vody. Kratší sprchování sníží spotřebu vody až na polovinu.
Pouštějte pračku i myčku v ekorežimu: Při mytí nádobí v myčce spotřebujeme 10 – 30l za program, při mytí nádobí ve dřezu spotřebujeme 15 – 40l vody, a pod tekoucí vodou 20 – 70l. Spotřeba vody v pračcce podle volby programu může být v rozmezí 40 – 90l na jedno praní.
Montujte perlátory na vodovodní baterii: Průtok běžného kohoutku je 12 -20l/min, průtok s perlátorem je 4 - 14l/min, uspoříte až 70% vody.
Instalujte WC stop do splachovací nádoby:
Využívejte dešťovou nebo šedou vody místo pitné:
Hledejte další možnosti úspor ve vaší domácnosti, ve škole nebo v dalších prostorách... Která opatření jsou nejefektivnější i s vyčíslením, kolik daným opatřením ušetříte najdete zde.
Projděte společně nabízená úsporná opatření a prodiskutujte, která již děláte a která by mohla být výzvou. Nechte na jednotlivcích opatření, která vyzkoušejí doma. Pokud chcete některá opatření uskutečnít ve škole dohodněte se na společném postupu. U mladších dětí poproste o spolupráci rodiče, např. mailovou rozesílkou nebo informací na třídních schůzkách.
Tip jak se na výzvu připravit: Změřte průtok vody kohoutkem za minutu. Může vám pomoci pro orientační výpočet úspory vody na každé opatření. Domluvte se se žáky, zda budete měřit průtok doma nebo ve škole, a zda chcete výsledky porovnat.
Připravte se na kampaň ve škole - stáhněte si výukové celky z Ekoškoly :
Jaká je spotřeba vody pro I. stupeň ZŠ
Kolik vody potřebujeme pro II. stupeň ZŠ
Informujte o úsporných opatřeních a jejich výhodách prostřednictvím článku nebo fotoreportáže.
Kolik z nás bylo ochotno zavést úsporná opatření v domácnosti a jaká opatření se zaváděla nejčastěji.