Sniž spotřebu vody v domácnosti!

6. výzva

Sniž spotřebu vody v domácnosti!

Změř spotřebu vody své domácnosti za 2 dny a další 2 dny se ji snaž snížit!

S kým: Sám i s rodinou/přáteli,
Čas: Týdenní (2 + 2 dny = 4 všední dny)

Zaměření: Tato výzva míří na zmírnění dopadů klimatických změn (=adaptační opatření).

Tato výzva má dvě části:
1) Na jejím začátku si urči dva všední dny v týdnu (nejlépe pondělí a úterý), kdy uděláš první měření spotřeby vody. Najdi vodoměr vaší domácnosti/školy/ klubovny a napiš si kolik vody tam je. Dva dny (48 hodin) pak využívej prostor tak, jak jsi zvyklí. Po uplynutí těchto dvou dnů změř opět spotřebu a z rozdílu vypočítej kolik jste spotřebovali celkem vody.

2) A teď přijde ta výzva. Vymysli, jak šetřit vodu další 2 všední dny (48 hodin). Opět odečti na začátku i na konci stav vody na vodoměru a zjisti o kolik jste dokázali být úspornější. Možná to vyjde a možná ne, záleží na mnoha věcech (praní, mytí, vaření atd.) – pokud budete chtít lepší data, tak si následně zkuste celou výzvu dělat týden. POZOR: Nemíchejte všední a víkendové dny (buď výzvu dělejte jen ve všedních dnech nebo jen v rámci víkendů).

Proč

Průměrná spotřeba vody v domácnosti az jeden den je  89 litrů. Z toho třeba jen splachování tvoří 26 %, osobní hygiena a mytí 35 %. Nedostatek vody i vlivem změn klimatu bude součástí našich životů. Připravme se na to!

Naco hledáme odpověď: Podaří se nám snížit spotřebu vody, když vymyslíme a zavedeme pár úsporných opatření?

Tipy pro snížení spotřeby: myjte v plném dřezu, využívejte šetřící programy na myčce, pračce, zachytávejte šedou vodu a využívejte ji na splachování – to je voda, které utíká např. z odpouštění kohoutků, ze sušiček, vaření atd.) + Slyšeli jste někdy o výzvě ZALEJ MĚ!? Podívejte se na ní!

Přidejte se do Ekoškoly

Zapojte sebe nebo svou školu do celosvětové sítě změn!

Chci se zapojit!

Odebírejte náš newsletter!


Vy ještě neodebíráte náš newsletter? To hlavní vám přijde každá měsíc přímo do vašich emailových schránek! Učitelé, rodiče, zapojené školy, nezapojené školy přihlaste se a dostávejte svoji pravidelnou dávku inspirace!

Přihlásit se