Pořizujeme věci odpovědně

Pokaždé, když nakupujete, podporujete tím různé způsoby výroby, dopravy, balení a prodeje. Kupujte jen to, co opravdu potřebujete, a vybírejte produkty co nejohleduplnější k životnímu prostředí.

Pořizujeme věci odpovědně

Víte že:

Každý výrobek, který používáme, „žije“ svůj příběh. Do každého výrobku jsou vloženy přírodní zdroje, lidská práce, energie. Zároveň výroba může mít dopad na okolí a životní prostředí. A každá výroba ovlivňuje i naše klima. My jako uživatelé můžeme tento vliv snížit odpovědným pořízením nebo nákupem.

Pořizujte výrobky s co nemenším dopadem na životní prostředí

Nakupujte s rozmyslem, využívejte bazárky, vyměňujte a posílejte věci dál! Vyberte si jednu nebo více možností pro odpovědný nákup (ideálně takovou, kterou jste ještě nezkusili) a vyzkoušejte, jestli můžete výrobky pořizovat ještě odpovědněji.

Možnosti pro odpovědný nákup i s návody jak na to:

Nakup na farmářském trhu, nebo od místního farmáře

Zmapujte, kde se v okolí nacházejí farmy, které prodávají své produkty, nebo místa, kde se pořádají farmářské trhy. Sdílejte možnosti se všemi, kteří mají o takový nákup zájem. Vypravte se na nákup s rodiči nebo se třídou. Po nákupu můžete třeba uspořádat ochutnávku, při které porovnáte farmářské a běžně prodávané výrobky.

Nakupte lokální produkty

Při nakupování se zaměřte na etikety výrobků a zkuste koupit výrobek, který byl vyroben nebo vypěstován v České republice.

Nakupte ekovýrobky

Seznamte se s ekoznačkami výrobků. Při nakupování se zaměřte na etikety výrobků a pořiďte některé výrobky označené touto značkou

Tip na aktivity do hodiny: Pracovní list k Ekoznačkám, Lekce do vyučovací hodiny: pro mladší žáky, pro starší žáky.

Nakupte bezobalově

- odmítněte obal, např. pro nákup ovoce, zeleniny či pečiva můžete mít vlastní látkový sáček, stejně tak můžete mít u sebe vlastní tašku na nákup.

- zjistěte, zda se v okolí nachází bezobalový obchod a vyzkoušejte nákup v tomto obchodě.

- vyberte si věc bez obalu, nebo některé věci nekupujte - např. pití v plastové lahvi nahraďte pitím připraveným doma.

Nakupte z druhé ruky - pořiďte výrobky v secondhandu nebo v bazaru.

Nenakupujte a vyměňte -  zúčastněte se SWAPU. Swap je způsob, jak se můžete zbavit nadbytečných věcí a výměnou získat to, co zrovna potřebujete. Můžete měnit věcí za věci nebo za služby. Směňovat můžete cokoli na základě vzájemné dohody. Swapovat lze on-line, nebo můžete uspořádat swapovací akci.

Dejte o sobě vědět

Informujte o možnostech odpovědného pořizování článkem v tisku nebo na webu. Vyzvěte ke sdílení možností místní komunitu, Zorganizujte swap.a pozvěte na něj spolužáky, pedagogy, rodiče i veřejnost.

Jak to dělají v Ekoškole: Férová (Fair Trade) snídaniě v ZŠ Ostrava, Nádražní

Co splněním výzvy zjistíme?

Kolik odpovědných opatření jsme během týdne byli ochotni vyzkoušet.

Přidejte se do Ekoškoly