Michal Bačovský

Panelisté konference Změňme klima 2022

1) Co dělám?

Zabývám se sledováním spotřeby energie a vody v budovách města. Hledám, kde se jí spotřebuje nejvíce a jak to udělat, aby spotřeba klesla. Šetřím tím životní prostředí i peníze občanů. Obvykle je potřeba nějaké peníze investovat, abychom pak mohli ušetřit. V tom případě počítám, zda se investice vyplatí a za jak dlouho se vrátí.

Milou součástí mé práce je i osvěta pro veřejnost – aby lidé věděli, jak ve svých domácnostech šetřit energii a svoji kapsu.

2) Jak to souvisí s klimatem?

Souvislost je jasná: nejekologičtější je ta energie, kterou nemusíme vyrobit. A té chci co nejvíce. Ušetřená energie znamená ušetřené emise.

3) Chci něco vzkázat dětem?

Líbí se mi, když se někdo zajímá o ochranu klimatu. Vždy se ho ptám, co konkrétně pro to dělá on sám. Osobní příklad vždy přesvědčí nejvíce.

Děti mohou výrazně přiložit ruku k dílu. Například tím, že prosadí, aby ulice ke škole byla v pracovní dny pro auta uzavřena od 7 do 8 h. Právě od dětí by měl tento impulz přijít, protože dospělí (ředitel, starosta, policie) se to bojí udělat.

Přidejte se do Ekoškoly