Mezinárodní titul

Vážíme si toho, co jste s Ekoškolou dokázali. Úspěšné školy oceňujeme v Senátu PČR na slavnostním vyhlášení titulů Ekoškola.

Titul Ekoškola symbolizuje mezinárodní zelená vlajka, logo a certifikát. Tyto symboly zdobí přes 140 škol v České republice, více než 17 000 škol na celém světě. Jejich počet stále roste. Podmínkou pro zisk mezinárodního titulu Ekoškola je výborné zvládnutí metodiky 7 kroků ve škole, realizace pozitivních změn ve škole či okolí a absolvování hodnotící návštěvy (auditu) ve škole.

Školy v České republice mohou získat mezinárodní titul na základě těchto podmínek:

• Dosažení dostatečné úrovně v kritériích, která sledují kvalitu naplňování všech 7 kroků Ekoškoly.
  • Zaslání elektronické žádosti a dodání podkladů.
  • Absolvování hodnotící návštěvy přímo ve škole.

Jak k auditu nově:

(Platný postup od září 2018)

Připravili jsme nový způsob přihlašování k auditům, jehož smyslem je usnadnit vám přípravu na audit. Po celou dobu přípravy vám budou k dispozici naši konzultanti, kteří vás celým procesem před auditem provedou.

Přihlašování k auditům je možné do října, zasílání podkladů do prosince a samotné audity probíhají v průběhu celého školního roku (viz níže).

Náš konzultant vám pomůže:

• Vyhodnotit v jaké fázi realizace programu Ekoškola se nacházíte.

• Správně časové rozložit přípravy.

• Vyřešit případné problémové situace.

Škola, která chce v daném školním roce získat nebo obhajovat titul programu Ekoškola, postupuje následovně:

1. V termínu 3.9. - 31.10. 2018 škola vyplní přihlášku k auditu . Tím dáváte najevo, že v daném školním roce chcete získat nebo obhajovat titul programu Ekoškola.

2. Škole, která již odeslala přihlášku, se do 14-ti dnů na email nebo telefonicky ozve konzultant Ekoškoly a společně si dohodnete termín konzultace k auditu. Během konzultace vám konzultant pomůže zhodnotit stav realizace programu a domluvíte si termín auditu, který by měl proběhnout v době říjen 2018 – 15. květen 2019.

3. Do 16.12. 2018 škola zašle materiály prostřednictvím formuláře podklady k auditu

Co zaslat:

Výstupy, které nám budete zasílat, není potřeba přepisovat či jinak upravovat. Stačí nám pouze kvalitní a čitelná fotografie nebo scan výstupu. Fotografie i scany prosím pojmenujete tak, aby bylo zřejmé, o jaký výstup se jedná.

1. Souhlas koordinátora a vedení školy. Scan podepsané přihlášky.
  2. Odpovědi na 8 otázek.
  3. Výstup z Analýzy – přehled SILNÝCH A SLABÝCH STRÁNEK - fotografie grafického zpracování, scan nebo odkaz na web.
  4. Plány činností včetně monitorování a vyhodnocování (plány za poslední 2 roky) - fotografie grafického zpracování, scan nebo odkaz na web.
  5. Vyplněná kritéria – sebehodnocení školy. Kritéria jsou aktualizována k 3.9.2018. Vyplňujete pouze x do barevně zvýrazněných políček. V každém řádku může být pouze jedno x. Čísla nikam nevkládáte. Excel sám automaticky sčítá body. V pdf formátu můžete stáhnout zde.
  6. Vyplněný příklad dobré praxe z vaší školy, který popisuje uchopení jednoho ze 7 kroků Ekoškoly.
  7. Scan nebo odkaz na uveřejněné články, případně odkaz na rozhlasové či televizní reportáže.
  8. Fotografie nástěnky a Ekokodexu.

V případě nejasností či dotazů nás kontaktujte na emailu marie.servitova@terezanet.cz.

Přibližný průběh auditorské návštěvy ke stažení zde.

Podívejte se na průběh Slavnostního vyhlášení z roku 2016