Často kladené otázky

Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky ohledně změny certifikace a ceny.

Jsme již škola s titulem Ekoškoly. Musíme teď žádat o Zelenou vlajku?

Zelená vlajka je titul Ekoškoly. Sjednocujeme pouze názvy s mezinárodním a zahraničním standardem. Pokud máte titul Ekoškoly, máte tedy Zelenou vlajku, a nemění se pro vás téměř nic. Bereme vás automaticky jako aktivní školu na nejvyšší Zelené cestě. Až přijde čas na obhajobu, daný při posledním auditu, projdete obhajobou a dalším auditem jako obvykle. Změna systému se právě vás dotýká minimálně (především plošnou změnou poplatku: https://ekoskola.cz/cz/zmena-ceny).

Proč se platí 1000 Kč navíc při certifikaci Zelené cesty (pro získání nebo obhajobu Zelené vlajky)?

Nejvyšší a nejnáročnější meta v mezinárodním programu Ekoškola je získání Zelené vlajky. Tato náročnost není jen na straně zapojené školy, ale i v rámci celé podpory, kterou škola v daném roce dostává. Týká se to zpracování žádosti, komunikace se školou, konzultace před auditem, samotným auditem na škole, zpracováním závěrečné zprávy a samozřejmě i uspořádáním slavnostní akce, kdy se předává vlajka, certifikát a další věci + se škole zařídí fotografování atd. Celý tento servis dokážeme pro školu udělat za 6 200 Kč. Škola se tedy podílí jen 16 %, i tak nám to pomáhá udržovat tuto podporu na vysoké úrovni.

Přihlásili jsme se k auditu v minulém roce a audit byl, kvůli Covid-19 odložen. Jak bude audit probíhat?

Všechny audity, ke kterým se školy přihlásily ve školním roce 2019/2020 budou probíhat podle podmínek a kritérií platných před změnou systému. Ohledně přípravy a termínu auditu vás budou kontaktovat konzultanti programu Ekoškola.

Může škola žádat o více certifikací v jednom roce?

Ano, může. Pouze však o certifikát za projití Bronzové a Stříbrné cesty. O tyto certifikace lze zažádat kdykoliv během roku do 15.5. Certifikát za projití Zelené cesty – Zelenou vlajku lze získat pouze přihlášením do 15. 10.

Co se stane, když naše škola při obhajobě Zelené vlajky nenaplní kritéria?

Škola v takovém případě získá nižší ocenění, na které jí stačí body, tj. o projití Stříbrné nebo Bronzové cesty. Škola si ale může svůj certifikát o projití Stříbrné a Bronzové cesty stále přijet převzít osobně a zúčastnit se Slavnostního vyhlášení. O opětovnou obhajobu Zelené vlajky může škola požádat v dalším školním roce. Pokud však požádá znovu až po delším období, mezitím o titul Ekoškoly (Zelenou vlajku) přichází a nemůže se v tomto období prezentovat jako Ekoškola s titulem.

Co se stane, když zažádáme o certifikaci například Stříbrné cesty a při zpětné vazbě s konzultantem zjistíme, že máme v kritériích dost bodů pro získání Zelené vlajky?

Je dobré si vyhodnocovat Kritéria pravidelně v průběhu realizace programu na škole a tím získávat zpětnou vazbu o svém postupu v programu. Pak je více zřejmé pro Ekotým, na jakou certifikaci je možné se v daném roce zaměřit.

Pokud i přes to dojde k výše popsané situaci, konzultaci je pak možné považovat za Konzultaci před auditem. Konzultant se se školou domluví na termínu auditu a termínu zaslání podkladů k auditu. Škole je zaslána faktura na částku 1 000 Kč, která hradí část poplatků spojených s realizací auditu na škole a účasti školy na Slavnostním předávání ocenění školám. Poté škola absolvuje hodnotící návštěvu – audit na škole pro získání Zelené vlajky.

Za jakých podmínek můžeme přijít o certifikaci?

Škola přichází o certifikaci v následujících případech:

• odhlásí se z programu
  • přestane platit poplatek (ve výši pro „aktivní školu“)
  • nezíská certifikaci
  • skončí platnost certifikace (3 roky)

Kdy se můžeme nazývat a prezentovat jako Ekoškola?

• Přihlášením do programu Ekoškola získává škola možnost prezentovat se jako škola zapojená do programu Ekoškola.
  • Získáním certifikátu o projití Bronzové cesty získává škola možnost prezentovat se jako Ekoškola Bronzové cesty (škola získává také ceduli s logem programu).
  • Získáním certifikátu o projití Stříbrné cesty získává škola možnost prezentovat se jako Ekoškola Stříbrné cesty (škola získává také ceduli s logem programu).
  • Získáním certifikátu o projití Zelené cesty získává škola možnost prezentovat se jako škola s titulem programu Ekoškola (škola získává Zelenou vlajku a ceduli s logem programu).

Můžeme využívat logo Ekoškoly, i když nejsme certifikovaná škola?

Škola může využívat logo Ekoškoly  (na svých nástěnkách, webu, v článcích) ve spojení s větou: Jsme součástí mezinárodního programu Ekoškola nebo Jsme zapojeni v mezinárodním programu Ekoškola.
Může využívat také ekoškolí celostátní kanály jako je web programu Ekoškola nebo newsletter k propagaci své činnosti spojené s Ekoškolou (například ve formě příkladů dobré praxe nebo článků a pozvánek). Škola je také automaticky uvedena v online mapě Ekoškol.